Atrakcje

Dwór Sanna to miejsce, które stwarza wyjątkowe warunki dla odpoczynku na łonie natury.

To także świetna baza wypadowa zarówno dla osób poszukujących aktywnego wypoczynku, jak i amatorów relaksu na łonie natury, lokalnej historii czy miłośników wina.

Zwiedzanie winnicy z degustacją

Pomysł na winnicę zrodził się prawie dekadę temu, kiedy nasza rodzina wypatrzyła piękny stok – idealnie nadawał się pod uprawę winorośli. Swoje marzenie o własnej winnicy dość szybko wcieliliśmy w życie i już w 2012 roku ruszyliśmy z pierwszymi nasadzeniami regenta oraz solarisa. Obecnie winnica ma 3 hektary, a jej obszar z roku na roku powiększa się o kolejne nasadzenia. Obecnie w Dworze Sanna wina powstają także ze szczepów seyval blanc, muscaris i johanniter, z których produkowane są naturalne wina spokojne, musujące oraz pét-naty.

Dziś możemy się cieszyć wieloma winami własnej produkcji, które są doceniane na arenie międzynarodowej. Podczas zwiedzania rodzina Nizio oprowadzi po winnicy i opowie: jak produkują wina i na czym polega uprawa ekologiczna, następnie zaprowadzi do miejsca, gdzie wina są wytwarzane, butelkowane, a następnie leżakują.

Na wspólnej degustacji w wina Nizio Naturals z rocznika 2019 wytłumaczymy jak przebiegają procesy fermentacji, na czym polega tradycyjna metoda szampańska czy produkcja bardzo modnych win typu pét-nat. Dodatkowo poczęstujemy Was długo dojrzewającymi serami z mleka prosto od naszych owiec!

Zwiedzanie winnicy kosztuje 150 zł/os – w sprawie rezerwacji prosimy o kontakt: recepcja@dworsanna.pl lub tel. 606 112 473

Aktywny wypoczynek

Dwór Sanna otacza piękny dwustuletni park o unikatowym drzewostanie i bujnej roślinności, który jest idealnym miejscem do aktywnego wypoczynku – uprawiania joggingu, nordic walking czy jogi. Goście mają także do dyspozycji dwa stawy wędkarskie znajdujące się na terenie naszego obiektu, a w okolicy można znaleźć jeszcze kilkanaście większych akwenów (stawów, łowisk i jezior). Wokół Dworu Sanna przebiegają liczne trasy rowerowe, a fani sportów wodnych mogą wziąć udział w spływach kajakowych. Niedaleko znajduje się także Zalew Janowski z krystalicznie czystą wodą i piaskiem uznawanym za jeden z najczystszych w Polsce, a obok tego akwenu – park rekreacji Zoom Natury.

Roztoczańska natura

W okolicy Dworu Sanna znajduje się piękny rezerwat przyrody – Puszcza Solska. To ostoja ptaków i konika biłgorajskiego. Można się tam natknąć na takie unikatowe okazy przyrody, jak lilia złotogłów czy starzec Fuchsa. W Lasach Janowskich istnieje szansa na spotkanie z jeleniem, sarną, dzikiem, a nawet łosiem czy jenotem, a w rezerwacie Imielty Ług rozciągają się kilometry ścieżek na specjalnych pomostach widokowych wśród torfowisk.

Obiekty historyczne

Na terenie Dworu Sanna pozostał krzyż upamiętniający powstanie styczniowe, a przy wjeździe do dworu można zobaczyć pomnik z 1923 roku przypominający o tym, jak lokalni mieszkańcy witali chlebem i solą Józefa Piłsudskiego. W okolicy warte uwagi są także: Pomnik Marszałka, Porytowe Wzgórze,  ścieżka historyczno-przyrodnicza, a w rezerwacie Lasy Janowskie, kaplica św. Antoniego, czy tablice nagrobne przytwierdzone do fasady kościoła parafii św. Anny.

Regionalna twórczość

Wielowiekowe regionalne tradycje, mieszanie się wielu kultur i grup etnicznych na terenie Roztocza wpłynęły istotnie na dzisiejsze praktyki kulturowe naszego regionu. Szczególnej uwagi warte są:

  • Szkoła Sztuki Biłgorajskiej w Janowie Lubelskim
  • Zabytkowe pracownie garncarskie, w tym manufaktury produkujące kafle w Łążku Garncarskim
  • Pracownia plecionkarska z rogożyny w Stojeszynie
Trasy rowerowe

 

Szlaki:

  • Szlak Walk Partyzanckich, czerwony, długość na terenie powiatu 40 km.Prowadzi przez kompleks Lasów Janowskich i Lipskich, pozwala poznać najważniejsze miejsca związane z akcjami „Sturmwind I” i „Sturmwind II”, liczne miejsca pamięci narodowej i najciekawsze przyrodniczo fragmenty wielkich kompleksów leśnych, rezerwaty przyrody: „Imielity Ług”, „Lasy Janowskie”, „Szklarnia”.
  • Okrężny szlak rowerowy dookoła powiatu janowskiego, zielony, długość 161 kmJanów Lubelski, Porytowe Wzgórze, Momoty, Kiszki, Ujście, Szewce, Boreczki, Kocudza, Dzwola, Łada, Chrzanów, Otrocz, Zdziłowice, Batorz, Błażek, Piłatka, Antolin, Wierzchowiska, Wolica, Modliborzyce, Stojeszyn, Potoczek, Łysaków, Maliniec, Osówka, Świdry, Gwizdów, Kopczańska Góra, Łążek Garncarski, Przymiarki, Kruczek, Janów Lubelski
  • Szlak glinianych garnków, długość 15 kmJanów Lubelski, Ruda, Łążek Garncarski. Trasa biegnie wzdłuż doliny rzeki Białka do ośrodka rzemiosła ludowego – Łążek Garncarski.
  • Wyprawa do leśnego skarbca, długość 52 kmJanów Lubelski, Kruczek, Porytowe Wzgórze, Szewce, Ujście, Kiszki, Momoty Górne, Momoty Dolne, Łążek Ordynacki, Szklarnia, Janów Lubelski